מה זה תורם כרטיס אדי

חתימה על כרטיס תורם של ADI מעידה על רצונו של בעל הכרטיס לתרום את איבריו לאחר מותם על מנת להציל את חייהם של חולים הממתינים להשתלה.

כרטיס ADI נקרא לכבודו של אהוד בן דרור ז"ל. עדי (אהוד) בן דרור היה בחור צעיר ובריא מפתח תקווה ומלא חיים, כשלפתע, בגיל 26, חלה במחלת כליות חריפה שהידרדרה לאי ספיקת כליות סופנית. במשך שנתיים ארוכות הוא טופל בדיאליזה, כל הזמן מחכה לשיחת הטלפון שתודיע לו שנמצאה כליה מתאימה להשתלה. כשסוף סוף נמצאה הכליה, ולבסוף בוצעה ההשתלה, גופו לא היה מסוגל יותר לעמוד בסיבוכים, והוא נפטר כעבור חודשיים.

בעודו חולה, עדי שוחח עם הוריו, דבורה ושמואל בן דרור ועם חבריו, והעלה את הרעיון לחתום על נכונותם לתרום איברים לאחר מותם. לאחר מותו של עדי הפך הרעיון שלו לצוואתו ולצוואתו האחרונה, ובאוקטובר 1978 קמה עמותת עדי וחוללה מהפכה במודעות הציבורית לתרומות איברים בישראל. העמותה החלה לרשום את חברי הציבור לכרטיס ADI.

החל משנת 1989, המרכז הלאומי להשתלות במשרד הבריאות ניהל את מאגר חותמי כרטיסי ה-ADI.

מאגר הנתונים של ADI ממוחשב וסודי. הם הגיעו למיליון חותמים על כרטיס ADI.

תרומה

שיעור נמוך של מחזיקי כרטיס תורם איברים

לישראל [1] יש את ההבחנה המצערת להיות מדינה עם אחד האחוזים הנמוכים ביותר של מחזיקי כרטיסי תורמים בעולם המערבי: 8% לעומת 30 עד 40% הרגילים. כתוצאה מפציעה או מחלה, בישראל ממתינים כיום יותר מ-1,200 ילדים ומבוגרים להשתלה. בגלל שיעור התרומות הנמוך, רק 250 אנשים מקבלים השתלה מדי שנה, מה שמותיר כ-100 ילדים ומבוגרים למות.

מוקדם יותר השנה חוקקה ישראל חקיקה לעידוד הגדלת ההרשמות לתרומת כרטיס איברים. מה התמריץ? כשאתה נרשם, אם אתה, בן/בת זוגך, ילדיך, האחים שלך או הוריך אי פעם יתקלתם בחוסר המזל להזדקק להשתלה, תקבלו עדיפות ותעלו את הקו.

למעשה ישנן שלוש קטגוריות של עדיפות:

1. ניתנת 'עדיפות מרבית' ל

1.1. אלה שהם או קרוב משפחתם מדרגה ראשונה הסכימו לתרומת איברים מקרוב משפחה שנפטר

1.2. אלה שהם או קרוב משפחתם מדרגה ראשונה תרמו בפועל (כליה או כבד או אונת ריאה) למקבל לא מוגדר

2. 'עדיפות' ניתנת למי שמחזיק בכרטיס תורם

3. 'עדיפות שנייה' ניתנת למי שאינו מחזיק בכרטיס תורם אך יש לו קרוב משפחה מדרגה ראשונה.

המשמעות עבורך היא שאם אתה ומישהו אחר זקוקים להשתלת איברים ויש להם אותם קריטריונים רפואיים, אם אתה מחזיק בכרטיס תורם איברים והאדם השני לא, תקבל את ההשתלה.

ניתן להירשם לכרטיס ADI בפורום האתר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן