מהי אנרגיה ירוקה?

ככל שאנו נעשים יותר ויותר מודעים להשפעה שלנו על הסביבה, החשיבות של המעבר ממשאבי אנרגיה קונבנציונליים למקורות מתחדשים הולכת ומתבהרת לצרכנים. אנרגיה ירוקה היא פתרון לקיימות גדולה יותר ברשת החשמל שלנו, אבל המונח נתקל בבלבול אצל חלק, ובדרך כלל משתמשים בו כדי להתייחס למקורות מתחדשים על ידי אחרים.

מה ההבדל בין אנרגיה מתחדשת לירוקה?

על פי הסוכנות להגנת הסביבה (EPA), אנרגיה ירוקה מספקת את התועלת הסביבתית הגבוהה ביותר וכוללת חשמל המופק על ידי שמש, רוח, גיאותרמית, ביוגז, הידרואלקטריים בעלי השפעה נמוכה [1] ומקורות ביומסה מתאימים מסוימים.

מקורות אנרגיה מתחדשים אלה נכנסים לרשת החשמל ואינם ניתנים להבדלה ממקורות אנרגיה קונבנציונליים כאשר אתה מעביר מתג אור או מטעין את הטלפון שלך. למרות שאנרגיה מתחדשת כוללת את אותם מקורות כמו אנרגיה ירוקה, אנרגיה זו כוללת באופן רחב יותר טכנולוגיות ומוצרים שיכולים להיות בעלי השפעה ניכרת על הסביבה המקומית והעולמית כאחד. בעיקרו של דבר, כשאתה קונה חשמל ירוק, אתה גם תומך בפרויקטים שונים של אנרגיה מתחדשת ובהשקעה בטכנולוגיות שעוזרות להם לצמוח.

אֵנֶרְגִיָה

כיצד פועלים מוצרי אנרגיה ירוקה?

חשוב להבין שהאנרגיה שתצרוך תהיה שילוב של אנרגיה ירוקה, מתחדשת ורגילה ללא קשר למוצר שתרכוש. הסיבה לכך היא שכל מקורות האנרגיה ברשת החשמל מעורבבים יחד כאשר הם נכנסים לרשת העברת החשמל. אז בקניית אנרגיה ירוקה אתה לא רוכש ישירות חשמל ירוק לבית שלך, אלא משלם עבור פרמיה קטנה המכסה את העלויות של הכנסת אנרגיה מתחדשת נוספת לרשת. עבור אלה המעוניינים ללכת ירוק בבית שאין להם מקום או כסף עבור מערך פאנלים סולאריים, זו הדרך הטובה ביותר להפחית באופן מדיד את טביעת הרגל הפחמנית הקשורה לצריכת האנרגיה שלך. זוהי גם הדרך המשתלמת ביותר להגדיל את ההשקעה באנרגיה מתחדשת בקנה מידה גדול והיא נותנת ליותר משקי בית ועסקים גישה לאנרגיה ירוקה.

לשם מה מיועדת פרמיית האנרגיה הירוקה?

אם אתה עם ספק אנרגיה ירוקה, תשלם פרמיה קטנה מאוד כדי לקנות מוצרי אנרגיה ירוקה – לרוב זה דומה למחיר של קפה בשבוע או כרטיס קולנוע ברוב השווקים. עלות זו תורמת לפרויקטים של אנרגיה ירוקה, כמו פיתוח ותחזוקה של שדות סולאריים — כדי שנוכל להתקדם לעבר עתיד נקי וירוק יותר ביחד. ככל שתנועה זו צוברת יותר אחיזה ומימון, פחות מהאנרגיה שאנו צורכים תופק בשיטות קונבנציונליות שאינן בנות קיימא, תורמות לזיהום אוויר, מחמירות את ההתחממות הגלובלית ופוגעות בסביבה.

סוגי אנרגיה ירוקה:

ישנם סוגים רבים של אנרגיה ירוקה המגיעים ממגוון רחב של מקורות. חלק מהסוגים הללו מתאימים יותר לסביבות או אזורים ספציפיים, וזו הסיבה שיש כל כך הרבה אנרגיה מתחדשת שמסתננת לרשת האנרגיה.

אנרגיה סולארית

אנרגיה סולארית מגיעה ישירות מהשמש. כוכבים, באופן כללי, מייצרים כמות בלתי נתפסת של אנרגיה באמצעות היתוך גרעיני – התהליך שבו אטומים קטנים יותר מתמזגים יחד על ידי חום ולחץ ליצירת אטומים כבדים יותר – עם הרבה מאוד אנרגיה שנפלטת בתהליך. אנרגיה זו מגיעה אלינו לאחר מכן באמצעות קרינת שמש, אותה אנו יכולים לאסוף ולהמיר אותה לחשמל שמיש.

פאנלים סולאריים הם אולי הצורה הנפוצה ביותר של קצירת אנרגיה סולארית. אלו לוחות מלאים בדברים שנקראים מערכת פוטו-וולטאית. כאשר האור מהשמש פוגע בתאים הללו הם יוצרים זרם חשמלי דרך האפקט הפוטואלקטרי. לאחר מכן הזרם מועבר דרך מהפך כדי להפוך אותו לזרם חילופין. מכאן ניתן להשתמש בו כדי להפעיל את הבית שלך או להוסיף אותו לתערובת הרשת הלאומית.

אנרגיה ירוקה

אנרגיית רוח

אנרגיית הרוח היא למעשה מקור אנרגיה נוסף המופעל על ידי השמש. הסיבה לכך היא שרוחות נגרמות על ידי חימום לא אחיד של האטמוספירה. חוסר אחידות זה מושפע מהטופולוגיה של הפלנטה שלנו, מהספין שלו ומהאופן שבו אנו מסתובבים סביב השמש. הרוחות מווסתות עוד יותר על ידי פני השטח שהן חולפות עליו – אדמה או מים.

טורבינות רוח עם שלושה להבים מקושרות לרוב לכוח רוח. בניגוד לאנרגיה סולארית, אלה עובדים על עיקרון פשוט למדי. הרוח מסובבת את להבי הטורבינה, אשר הופכת רוטור פנימי. הרוטור הזה מזיז את הציר הראשי, המסובב גנרטור ויוצר חשמל. למרות שהרוח עשויה להיראות חזקה, נדרשות חוות רוח נרחבות על מנת לייצר מספיק חשמל כדי להשפיע.

אנרגיה הידרואלקטרית

אנרגיה הידרואלקטרית מופקת על ידי לכידת האנרגיה הכלולה בתוך מים זורמים. זה מושג בצורה הטובה ביותר על ידי אילוץ מים לזרום בשביל צר, ובכך להגדיל את האנרגיה שלהם למ"ר. זה מושג בדרך כלל על ידי אגירת מים במאגר או סכר וטיהור סלקטיבי של המים על ידי פתיחת צריבה. האנרגיה הפוטנציאלית הכבידה הנאגרת על ידי החזקת מים גבוה יותר בסכר מאלצת את המים דרך הצריבה במהירות מדהימה. כאשר משתחרר, הזרימה מסובבת טורבינה אשר שוב מפעילה גנרטור, ויוצרת חשמל.

ביוגז

היופי בביוגז, אם אפשר לתאר אותו ככזה, הוא שהוא לא רק מקור אנרגיה ירוק אלא שהוא עושה שימוש במוצרי הפסולת שלנו. מיוצר כתוצר לוואי כאשר חומר אורגני מתפרק, ביוגז מגיע מחומרים כמו ביוב, מזון, פסולת חקלאית וזבל. חומרים אלו מאוחסנים במיכלים ללא חמצן, מה שגורם להם לתסיסה ולייצר מתאן ופחמן דו חמצני וכן גזים נוספים. לאחר מכן ניתן למכור את המתאן המיוצר ולהשתמש בו לחימום בתים, לייצור חשמל ולדלק רכבים. במקביל, הפסולת המוכנסת למעכל ביו-גז הופכת לדשן עשיר בחומרים מזינים, מושלמת לחוות ואפילו לשימוש ביתי.

ביומסה

בדיוק כמו ביו-גז, ביומסה היא מקור לאנרגיה ירוקה שמגיעה מצמחים ובעלי חיים – שניהם מכילים אנרגיה שנאגרה מהשמש, לרוב בצורה של סוכר או תאית. למעשה, כשמדובר בהמרת ביומסה לאנרגיה שמיש, חלק ניכר מהחומר הזה הופך לביו-גז כמו גם לדלק ביולוגי נוזלי כולל אתנול וביו-דיזל.

היתרונות העיקריים אנרגיה ירוקה

הפחתת פליטת פחמן, מניעת פגיעה סביבתית נוספת ויצירת מקומות עבודה הם רק חלק מההזדמנויות שמספקת השקעה באנרגיה ירוקה. ועל ידי קניית אנרגיה ירוקה, אתה עוזר לקרב את העתיד הזה.

חַשְׁמַל

כל יום השמש מספקת לכדור הארץ די והותר אנרגיה כדי להפעיל את כדור הארץ כולו, אבל יש בעיה. הטכנולוגיות הנוכחיות שיש לנו אינן יעילות מספיק כדי להמיר מספיק ממנו לחשמל, ועבור רבים, זה משתלם יותר להשתמש במקורות מסורתיים אחרים. יציאה לירוק פירושה מימון גדול יותר לפרויקטים של אנרגיה סולרית, רוח ואנרגיה מתחדשת אחרים, יצירת טכנולוגיות כדי לרתום טוב יותר את המקורות המתחדשים סביבנו ולהפוך אותם לזולים ונגישים יותר לכולם.

מדוע אנרגיה ירוקה חשובה?

באופן מסורתי הסתמכנו על חומרים כמו פחם, נפט ואפילו נפט כדי לספק לנו את האנרגיה הדרושה לנו. עם זאת, דלקים אלו אינם מתחדשים ומוציאים זיהום לתוך הסביבה והאטמוספירה שלנו. ככאלה, מקורות אלו ייגמרו בסופו של דבר, מה שיגרום לחששות לגבי מחסור וגישה אליהם. אבל מה שגרוע יותר, הוא הנזק הסביבתי שהם גורמים.

שריפת מקורות האנרגיה הקונבנציונליים הללו מזרימה את ההתחממות הגלובלית. פחם ונפט מזרימים גזים רעילים לסביבה, משפיעים על הבריאות הכללית וגורמים לבעיות נשימה ומפחיתים את תוחלת החיים. אנרגיה ירוקה תעזור לנו להפחית ולעקוף לפחות חלק מהנושאים הללו, וככל שנעבור מהר יותר למקורות אנרגיה מתחדשים כך ייטב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן